Hurda Plastik Nedir?

Hurda Plastik tam anlamı ile başka bir işlemde kullanılmak üzere (hammadde yarı mamül ) geri dönüştürülebilir plastik malzemelerin tümüne verilen addır. Hurda Plastik malzemeleri Market poşetleri, Koli ambalajlamada kullanılan plastik poşetler, ver her türlü ambalaj atığı olabilir. İpek Hurda Plastik ve Geri Dönüşüm Hurda plastik malzemelerini toplayarak geri dönüşüm işlemine tutmaktadır. bunun sonucunda plastik hammaddesi üretimi ile hurda plastiğin çevreye zarar vermeden geri dönüşümünü hedeflemektedir. Çalışma alanı olarak Çorlu ve çevresini tercih eden İpek Hurda Plastik Türkiyenin bir çok bölgesinden de hurda plastik alımı yapmaktadır.

Geri Dönüşüm İçin Hurda Plastik

Hurda Plastik Örnekleri

Hurda Plastik

Hurda Plastik Geri Dönüşümünde en önemli konulardan biri de firmanın lisanslı geri dönüşüm firması olmasıdır. Çevre Orman Bakanlığı denetiminde yapılan geri dönüşüm katma değer olarak çevreye kazandırılmaktadır.

Geri Dönüşüm Tesisi Lisansı
Kullandığımız tüm ürünler bir gün çöp olacağı kesindir. İnsan durmadan hurda ve çöp üretmektedir. İstatistiklere baktığımızda 2008 yılında sadece dünyadaki çevre konusundaki harcamalar 600 milyar doları geçmektedir. Bu rakam her yıl % 4 % 5 gibi bir oranda artmaktadır ve bu bütçenin % 40 ı her yıl çöp muhafazası ve geri dönüşüm için harcandığı düşünülürse yaklaşık 240 Milyar Dolar dünyada her yıl çöpe gitmektedir. Bu sebeple geri  geri dönüşüm konusu çok önemli gibi gözükmekte ve eğer sistemli bir yola oturtulabilirse ekonomiye çok önemli bir canlılık sağlayabilmektedir.Ancak dikkatsizce yapılacak  geri dönüşümün ekonomiye zarar vermesi, mümkündür.

Bazı Ürünlerin Doğada Yokolma Süreleri

Plastik Şişe ve Kutular Yüzlerce Yıl
Polistiren Binlerce Yıl,
Plastik Taşıma Torbası 15 - 1000 Yıl
Cam Şişe 1 Milyon Yıl
Teneke Kutu 50 100 Yıl
Çocuk Bezleri 500 - 800 Yıl